Lekarz pediatra to specjalista w zakresie chorób dziecięcych. Opiekuje się pacjentami niemal od urodzenia do osiemnastego roku życia. Jego rolą jest nie tylko diagnostyka i leczenie dzieci, ale też monitorowanie ich rozwoju oraz działania służące profilaktyce chorób.
Ponieważ pediatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób u najmłodszych pacjentów, należy korzystać z jego profesjonalnego wsparcia zawsze wtedy, gdy u dziecka pojawią się niepokojące objawy, jak:
- podwyższona temperatura,
- katar,
- kaszel,
- biegunka lub zaparcia,
- wymioty,
- wysypki, różnego typu zmiany skórne,
- nadmierna płaczliwość dziecka,
- brak apetytu,
- problemy ze snem.
- podejrzenie wad rozwojowych.
Na ogół więc każdy stan odbiegający od normy w zakresie zdrowia fizycznego lub samopoczucia dziecka jest powodem do odwiedzenia gabinetu specjalisty.
Należy pamiętać, że zadaniem lekarza dziecięcego jest nie tylko diagnozowanie i leczenie chorób u dzieci, ale także szeroko pojęte działania profilaktyczne obejmujące tę grupę pacjentów. Dlatego też rodzice powinni odwiedzać pediatrę również w ramach okresowych badań kontrolnych , nazywanych często bilansem zdrowia. W ich trakcie lekarz mierzy i waży dziecko, a także bada jego stan ogólny i ocenia prawidłowość jego rozwoju. Takie badania przeprowadza się zgodnie z kalendarzem bilansów. Działania profilaktyczne znajdujące się w zakresie obowiązków pediatry obejmują również szczepienia obowiązkowe i dobrowolne, wykonywane zgodnie z kalendarzem szczepień.